Яка планета найближча до Землі?
https://www.youtube.com/watch?v=SumDHcnCRuU
З серії “Відповідь вас вразить”, або “Яке питання, така і відповідь”. До тих задач, які легше зробити за допомогою геогебри.
Також дізнаєтесь, яка планета найближча до, скажімо, Нептуна.
Аби краще запам’ятався процес, його можна розтягнути у часі та просторі (перетворюючи на проект), тобто піти до вчителя фізики чи астрономії (чи навіть в обсерваторію), розділитися на команди та змайструвати якісь космічні приладдя (можна вдома заздалегідь), як-от скафандр, шолом, ракету, аби у команди був повний набір.
Чи хоча б зробити сонячну систему з паперу чи каміння у класі чи надворі. Або з “учнів”, хай бігають навколо Сонця. Буде не наочно, але рухливо.
Чи на уроці малювання розділити сонячну систему на “шматки” і кожен малює свій шматок, потім складають докупи. В ідеалі, як розбити на шматки так, аби можна було скласти різні етапи руху (Земля-Венера-Меркурій-Сонце, чи Земля-Венера-Сонце-Меркурій).
Скільки А4 у твоєму місті?
https://www.youtube.com/watch?v=pUF5esTscZI
Якось в університеті вчитель психології сказала, що “Апельсин - найкорисніший фрукт”. Звісно, на факультеті Кібернетики таке говорити було небезпечно, і гаряча дискусія розпочалася, ми якраз метрики вивчали… З тих пір підвищена чутливість на “най-ххх щось”, і зазвичай використовую “найкращий” у жартівливому сенсі.
Отже, ще одне відео з каналу чому “А4 - накращий формат паперу?” чи “Що особливого у форматі А4”?
При вивченні степенів, площ чи географії та хімії, на це відео лягає задача, про який А4*2^x формат потрібен, щоби вмістити в себе ваш об’єкт (країна, місто, річка, елемент тощо). Можна і в геогебрі зробити, на зразок цієї “вгадай країну по контуру” https://www.geogebra.org/m/PuWgct6Y#material/A4PDVsuy (але не так весело буде та навички пошуку в інтернеті та користування програмами не тренуються).
Умовно команди пишуть на папері назви об’єктів (Нью-Йорк чи вулиця Богдана Хмельницького). Обмінюються ними і на рахунок 3 відкривають і шукають та обчислюють (користуватися телефоном, інтернетом та гугл картами вітається). Швидша команда - отримує бал. Гра до 16 балів.
Як варіант заздалегідь написати та обчислити площі різних об’єктів (можна з тим же чи іншим класом). Як варіант можна обмежити користування програмами (типу 10 сек щохвилини, чи 3 запити щохвилини, чи лише один гравець). Але краще, звісно, вибрати інший тип об’єктів (якщо легко знаходити площу міст, брати річки, чи шматки доріг, хімічні речовини).
Багато варіантів командоутворень та ролей (шукач в інтернеті, обчислювач площ, кресляр, шукач степеня тощо).
Битва поліграфій
Звісно, можна спочатку пограти і у ‘принтер’ чи ‘поліграфію’. Чи ‘винайти’ найкращий формат самому, не даючи відповідь про А4.
Умовна гра була б такою.
-
Кожна команда - це поліграфія. Їй постійно приходять замовлення на друк. Перемагає та, яка залишається у бізнесі через місяць (зуміє друкувати дешевше чи не розориться).
-
На початку гри команди мають один принтер і можуть налаштувати його на одну ширину паперу. Вони замовляють один надзвичайно довгий лист паперу (хай 100м) потрібної ширини раз у тиждень. Кожного тижня можна калібрувати принтер та змінити ширину паперу. І замовити новий лист паперу (чи не замовляти).
-
Замовлення бувають різних розмірів і приходять списком раз у день о 8, потрібно виконати за 24 години. Наприклад, 1 замовлення 27 листів 0.5м на 0.8м. Команда вирішує, як їх розмістити на папері, аби втрати мінімальні.
-
Ускладнення: замовлення приходять кожної години з 8 до 22 - Ускладнення: термінові замовлення, за 2 години.
-
Ускладнення: найняти на нічну зміну робітника.
-
Ускладнення. Замовити у конкурентів друк (або своє замовлення передати, або якесь важке, щоби їх зупинити), звісно з передоплатою.
-
Ускладнення. Папір можна здати на переробку і зі знижкою отримати наступного разу. - Ускладнення. Кольоровий друк, кілька принтерів.
Параметри можна навіть спробувати підібрати реальні (учні можуть подзвонити у поліграфії міст(а) і запитати як квест, та знайти медіану).
- Плата робітнику за ніч.
- Ціна паперу та калібровки.
- Ціна за звичайне чи термінове замовлення.
Можна на початку вибрати командний формат паперу (метричний, американський чи японський) і змагатися форматами на однакових замовленнях.